Avrupa Sıcak Dalgası’ndan Kaçmak İçin Fırsatlar Antalya’da

Tüm kıta Avrupası 25 Haziran’dan beri Kuzey Afrika üzerinden gelen yoğun sıcak hava dalgası ile boğuşurken Antalya tam tersine 30 derecelere doğru gerileyen sıcaklıklar ve akşam saatlerinde artan rüzgar ile tatilcilere nefes alma şansı sunuyor.

Haziran ayı boyunca serinletici rüzgarlar ve hatta yer yer akşam yağışlarıyla tatilcilere sürprizler yaşatan Antalya havası, bu yıl Avrupa’yı etkisi altına alan yoğun sıcaklar için de bir kaçış merkezi olmuş durumda. Haziran ayı içinde ortalama 30 derecelerdeki sıcaklıklarla beraber toplamda 10 gün akşam yağmurları alan şehir bu sene geçmişteki kurak yazlardan farklı bir profil sergiliyor.

Avrupa Sıcak Dalgası'ndan Kaçmak İçin Fırsatlar Antalya'da

Avrupa Isınırken Antalya Serinliyor

Bu serinletici rüzgarların ve akşam yağmurlarının sebebi aslında Avrupa’yı aşırı sıcaklara mahkum eden alçak basınç sisteminin ta kendisi! Orta Avrupa üzerine yerleşmiş olan bu sistem, dünyanın dönüş etkisi ile Balkanlar ve Karadeniz üzerinden Türkiye’ye kuzey rüzgarlarını getiriyor. Bu rüzgarlar Antalya üzerinde yine Akdeniz’deki sıcak hava ile karşılaşınca özellikle akşam saatlerinde hafif yağmurların yağmasını sağlıyor.

Avrupa Sıcak Dalgası'ndan Kaçmak İçin Fırsatlar Antalya'da

2008 yılında Avrupa’yı saran ve büyük hasarlar veren sıcak dalgasından sonra 2019 da yine art arda Avrupa’yı etkileyen sıcak hava dalgalarına sahne oldu. Haziran başında Almanya’da sıcaklıkların 36 dereceye çıkmasına sebep olan hava dalgasından sonra Haziran sonunda bu sefer Fransa’da 46 derecelere yaklaşan hava sıcaklıkları sonrasında normalde klima veya benzeri havalandırma çözümlerine hiç ihtiyaç duymayan bir Avrupa bugünlerde iklim değişikliği sonucu ortaya çıkan bu ekstrem hava durumlarıyla nasıl başa çıkabileceğini düşünüyor.

Mavi bayraklı Plajlarıyla Antalya Sıcaklara her Zaman Hazır!

Denize ulaşım imkanı olmayan pek çok Avrupa kenti sıcaklara karşı çeşitli önlemler alırken 640 km‘lik toplam sahil şeridine ve 202 adet Mavi Bayrak‘lı plaja sahip olan Antalya’da aşırı sıcakların her zaman kolay bir çözümü var! Dünyada 50 ülkede uygulamada olan Mavi Bayrak standardı, su kalitesi, güvenlik ve çevre yönetimi gibi pek çok kriter ile uyumluluk sağlayan plajlara veriliyor. Tüm Papillon otel plajlarının yıllardır sahip olduğu bu Mavi Bayrak standardı ile sizler de sıcak yaz günlerinde serinlemek için Papillon otellerindeki tüm plajları güvenle tercih edebilirsiniz!

Sizleri de kıta Avrupasının bu “sıcak” günlerinde serinlemeniz için Belek’teki altın kumlu ve Mavi Bayrak standardına sahip birbirinden güzel plajlarımıza bekliyoruz.

Papillon Belvil Mavi Bayrak Sayfası: http://www.mavibayrak.org.tr/en/plajDetay.aspx?plaj_refno=1076
Papillon Zeugma Mavi Bayrak Sayfası: http://www.mavibayrak.org.tr/en/plajDetay.aspx?plaj_refno=1061
Papillon Ayscha Mavi Bayrak Sayfası: http://www.mavibayrak.org.tr/en/plajDetay.aspx?plaj_refno=1065

Bunları Biliyor Muydunuz?

İngilizce’de genelde işlerin yavaşladığı, insanların enerjilerinin aşırı sıcaktan ötürü düştüğü yaz günleri için kullanılan Dog days (Köpek günleri) tabiri Temmuz ile Eylül ayı arasındaki dönemi tarif eder. Bu tabir Roma devrinde Zeus’un avcısı olarak bilinen Orion’un adıyla anılan Avcı Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı olan Sirius’un güneş ile birlikte doğup batmaya başladığı zaman olmasıdır. Sirius mitolojide Orion’un peşinde koşan av köpeğidir ve bu sebeple antik çağlarda bu zamanlara “dies caniculares” yani “köpek günleri” adı verilmiştir.

Kaynaklar:

https://www.thelocal.de/20190606/germanys-brandenburg-dubbed-hotspot-of-europe-as-extreme-weather-continues

Tag: Avrupa Sıcak Dalgası’ndan Kaçmak İçin Fırsatlar Antalya’da