Mavi Bayraklı Plaj ve Kumsallar Nefes Aldırıyor

Antalya mavi bayraklı plaj ve kumsalları ile bu yıl tatilcilere nefes aldırıyor. Tüm kıta Avrupası 2019 yılında 25 Haziran’dan beri Kuzey Afrika üzerinden gelen yoğun sıcak hava dalgası ile boğuşurken Antalya tam tersine 30 derecelere doğru gerileyen sıcaklıklar ve akşam saatlerinde artan rüzgarlara tanık oluyor.

Haziran ayı boyunca serinletici rüzgarlar ve hatta yer yer akşam yağışlarıyla tatilcilere sürprizler yaşatan Antalya, bu yıl Avrupa’yı etkisi altına alan yoğun sıcaklar için de bir kaçış merkezi olmuş durumda. Haziran ayı içinde ortalama 30 derecelerdeki sıcaklıklarla beraber toplamda 10 gün akşam yağmurları alan şehir bu sene geçmişteki kurak yazlardan farklı bir profil sergiliyor.

Avrupa Sıcak Dalgası'ndan Kaçmak İçin Fırsatlar Antalya'da

Avrupa Isınırken Antalya Serinliyor

2008 yılında Avrupa’yı saran ve büyük hasarlar veren sıcak dalgasından sonra 2019 da yine art arda Avrupa’yı etkileyen sıcak hava dalgalarına sahne oldu. Haziran başında Almanya’da sıcaklıklar 36 derecenin üzerine çıktı. [1]

Haziran sonunda ise bu sefer Fransa’da 46 derecelere yaklaşan hava sıcaklıkları normalde klimaya ihtiyaç duymayan bir Avrupa’yı hazırlıksız yakaladı. Avrupalılar bugünlerde iklim değişikliği sonucu ortaya çıkan bu ekstrem hava durumlarıyla nasıl başa çıkabileceğini düşünüyor.

Avrupa Sıcak Dalgası'ndan Kaçmak İçin Fırsatlar Antalya'da
Antalya’da akşam saatlerinde esen bu serinletici rüzgarların ve yağmurların sebebi aslında Avrupa’yı aşırı sıcaklara mahkum eden alçak basınç sisteminin ta kendisi! Orta Avrupa üzerine yerleşmiş olan bu sistem, dünyanın dönüş etkisi ile Balkanlar ve Karadeniz üzerinden Türkiye’ye kuzey rüzgarlarını getiriyor. Bu rüzgarlar Antalya üzerinde yine Akdeniz’deki sıcak hava ile karşılaşınca özellikle akşam saatlerinde hafif yağmurların yağmasını sağlıyor.

Mavi Bayraklı Plaj ve Kumsallarımız!

Denize ulaşım imkanı olmayan pek çok Avrupa kenti sıcaklara karşı çeşitli önlemler alırken 640 km‘lik toplam sahil şeridine ve 202 adet Mavi Bayrak‘lı plaja sahip olan Antalya’da aşırı sıcakların her zaman kolay bir çözümü var!

Dünyada 50 ülkede uygulamada olan Mavi Bayrak standardı, su kalitesi, güvenlik ve çevre yönetimi gibi pek çok kriter ile uyumluluk sağlayan plajlara veriliyor. Tüm Papillon otel plajlarının yıllardır sahip olduğu bu Mavi Bayrak standardı ile sizler de sıcak yaz günlerinde serinlemek için Papillon otellerindeki tüm plajları güvenle tercih edebilirsiniz!

Sizleri de kıta Avrupasının bu “sıcak” günlerinde serinlemeniz için Belek’teki altın kumlu ve Mavi Bayraklı plaj ve kumsallarımıza bekliyoruz.

Bunları Biliyor Muydunuz?

İngilizce’de genelde işlerin yavaşladığı, insanların enerjilerinin aşırı sıcaktan ötürü düştüğü yaz günleri için kullanılan Dog days (Köpek günleri) tabiri Temmuz ile Eylül ayı arasındaki dönemi tarif eder. Bu tabir Roma devrinde Canis Major (Büyük Köpek) takımyıldızının en parlak yıldızı olan Sirius’un güneş ile birlikte doğup batmaya başlamasına dayanır. Bu dönem antik çağda halk için siesta, yüksek kesim için villa tatili zamanı demekti. 

Kaynaklar:

[1] https://www.thelocal.de/20190606/germanys-brandenburg-dubbed-hotspot-of-europe-as-extreme-weather-continues