Antalya ve sahillerini serin kuzey rüzgarlarından koruyan Toros Dağları sayesinde Antalya’da Ekim ayı Avrupa’ya göre çok daha yüksek sıcaklıklarla geçer. Ekim tatil fırsatları arayanlar için genelde Temmuz Ağustos aylarına dgöre çok daha uygun fiyatlı tatil imkanı sunan bu ayda bu yıl havalar da çok güzel gidiyor. Antalya’da Ekim ayı ortalamaları 30 derecelerdedir oysa bu yıl Ekim ayının ilk çeyreği 38 dereceye varan sıcaklıklarla geçiyor!

Güneşi doya doya kucaklayabileceğiniz Ekim ayı güneş saatleri olarak Nisan ayı ile eşleşir. Ekim’de orta derecede UV seviyesinde günde ortalama sekiz saat güneş ışığı ile hava durumundan yana birazcık şansla ihtiyacınız olan bronzluğa kolayca kavuşabilirsiniz.

 

Antalya’da Ekim Ayı Ortalamaları

Ekim ayı ortalama sıcaklığı 26ºC olan Antalya’da ay başları genelde 28 dereceler civarında seyrederken ay sonları 24 derecelere düşer. Yine de gün içinde mayo ve tişört ile rahatlıkla gezebileceğiniz pek çok gününüz olacaktır. 25ºC’li deniz suyu sıcaklığı ise yüzmek için idealdir.

2019 yılında Ekim ortasında 35 derecelere ulaşan sıcaklıklar ile sahiller neredeyse tıklık tıklım dolmuştu. Yaz aylarını aratmayan bu Ekim günlerinde tatilciler şehir içindeki ünlü Konyaaltı ve Lara sahillerine akın etmişlerdi. [1]

Ekim tatil fırsatları

 

Özel Bir Ayda Özel Ekim Tatil Fırsatları

Papillon Hotels’de Oktoberfest her yıl geleneksel Alman kültüründen esintiler sunan kıyafetler, yiyecekler ve içecekler ile kutlanıyor. Papillon’da Festivaller yazımızda bahsettiğimiz ve artık geleneksel hale gelen Oktoberfest dışında bu Ekim ayının bir özelliği de 1 Ekim ve 31 Ekim’de çifte dolunay yaşanacak olması.

Bu özel Ekim ayının bir tekrarı ancak 2039 yılında gerçekleşecek, üstelik dolunayların ikincisi bu yıl ünlü Halloween(Cadılar Bayramı)’na denk geliyor. Oktoberfest’ten Halloween’e pek çok farklı aktivite ile dolu bu özel çifte dolunaylı Ekim ayında sizleri de Papillon Hotels’e bekliyoruz.

 

Farklı Kültürlerde Ekinoks Dolunayı

Genelde Eylül sonu veya Ekim başına denk gelen, sonbahar ekinoksuna en yakın dolunay dünya çapında farklı kültürlerce kutlanmaktadır. Batı kültürlerinde, özellikle İngiltere’de pagan dönemlerinden beri hasat dolunayı tarlalarda dolunay ışığında gece geç saatlere kadar devam eden yaz hasadı ve yakılan ateşlerle kutlanmıştır. Britanyalı göçmenler ile Amerika kıtasına taşınan bu hasat festivalleri zamanla Thanksgiving (Şükran Günü) kutlamasına dönüşmüştür.

Ekinoks dolunayının Asya’da en parlak dolunay olduğuna inanılır ve Sonbahar Ortası Festivali olarak kutlanır. Festival gelenekleri farklılık gösterse de genelde bir araya gelen aileler, özel yiyecekler, yakılan fenerle ve bu özel dolunaya sunulan armağanlara odaklanır.

Güney Kore’de Sonbahar Festivali üç gün sürer ve akrabalarla yeniden bir araya gelinir. Tayvan’da, sonbahar ortası festivali, ayçörekleri ve pomelo yenerek kutlanır. Vietnam’da sonbahar festivali “Çocuk Festivali” olarak kutlanır ve çocuklar fenerler taşıyarak gösterilerin keyfini çıkarır.

Çin’deki Sonbahar Festivali’nde dolunayda donatılan masalar bir efsaneye dayanmaktadır:
Çok eskilerde Hou Yi adlı bir kahraman dünyayı yakıp kavuran 10 güneşten dokuzunu okuyla düşürür. Bunun karşılığında Göklerin Tanrıçası’ndan cennete yükselmesini ve tanrı olmasını sağlayacak özel bir iksir kazanır. Eşinden ayrılmak istemeyen Hou Yi iksiri içmez ancak bunu öğrenen kötü bir adam o evde yokken iksiri çalmaya çalışır. İksiri korumaya çalışan Hou Yi’nin eşi iksiri kendisi içer ve göklerdeki aya yükselir. Eşinin gidişi ile kalbi kırılan Hou Yi, karısının en sevdiği yiyecekleri her yıl en parlak dolunayın olduğu gün evinin masasına koyar.

 

2020’nin yaz ayları yavaş yavaş geride kalırken sizler de bu Ekim ayını sevdiklerinizle birlikte, Antalya’nın cennet köşesi Belek’te geçirin. Ekim ayına özel fırsatlarımız için mutlaka bizimle iletişime geçin!

 

Kaynaklar:

[1]Yeni Alanya: https://www.yenialanya.com/haber/3812841/antalyanin-dunyaca-unlu-sahili-ekim-ayinda-tiklim-tiklim-doldu