Papillon’da Yüksek Standartlı Bir All-Inclusive Deneyimi

à la carte (Fransızca “menüye göre”)
Sözlük anlamıyla farklı yemek çeşitlerinin bulunduğu menüden dilediğiniz şekilde sipariş verebildiğiniz restoran türü. Fix menü olarak bilinen yemek türünün tersi.

Gastronomi Şölenine Dönüşen Bir Herşey-Dahil Tatili

Antalya bugün All-Inclusive olarak bilinen her şey-dahil sisteminin dünyadaki en öncü destinasyonu konumunda. 1950’li yıllarda insanların kendi bulaşıklarını kendi yıkadıkları bir tür sosyal-turizm mantığından yola çıkarak geliştirilen bu konsept 90’larda Türkiye’de turizmin yükselişi ile bambaşka anlamlar kazandı ve bugün gelinen noktada Papillon Otellerimizde sunduğumuz High Class All-Inclusive gibi en lüks otellerde bulabileceğiniz gastronomi şölenlerini herşey dahil bir tatil paketinin kolaylığıyla yaşamanızı sağlayan formlara dönüştü. Tatil keyfinizin içinde dünya mutfaklarının lezzetlerini Tüm Aşçılar Federasyonu (TAF) Grand Prix ödüllü Executive Chef Bülent Erginyavuz gibi isimlerin elinden tatmak için Papillon Zeugma‘nın High Class All-Inclusive deneyimini yaşamanız gerekli!

Durun Bir Dakika! All-Inclusive Böyle Birşey Değil Ki?

Dediğinizi duyar gibiyiz. Gerçekten de geçmişte pek çok tatilci için All-Inclusive sadece açık büfeden sunulan yemekler ve standart animasyon gösterileri anlamına gelirdi. Oysa ki artık dijital çağda her türlü deneyim gibi tatil deneyiminizin de “size özel” olması gerekli. Üstelik Travel Weekly dergisinin 2016 yılına ait yayınladığı Insight Report tatilcilerin herşey dahil sistemine doğru büyük bir hızla kaydığından bahsediyor. Bunun sebebi ise artık günümüz her şey dahil sisteminin size özel bir tatili uygun bir tatil bütçesi ile birleştirmeyi başarmış olması. Gençken sırt çantanızı alıp tüm dünyayı yayan gezmek cazip görünüyor olabilir ama bütün bunları içine küçük çocuğunuzu koyduğunuz bir bebek kanguru veya pusetle yaptığınızı düşünün. O zaman o kadar da kulağa hoş gelmiyor değil mi? Üstelik bir noktada tatil için ayırdığınız bütçenin ailenizin ihtiyaçlarına oranına dikkat etmeniz gereken vakit gelecek. İşte bu noktada Papillon Zeugma gibi yeni nesil All-Inclusive oteller imdadınıza yetişiyor.

High Class All-Inclusive Nedir?

High Class All-Inclusive sistemini uygulayan Papillon Zeugma’da Mosaic isimli ana açık büfe restoranın dışında dünya mutfaklarından özel tatları ödüllü usta aşçılar elinden tadabileceğiniz tam 4 farklı A’la Carte restoranı, tüm gün gurme sandviçlerden kumpire kadar atıştırmalıklarınız için fast food sokağı, farklı kokteylleri tadabileceğiniz 5 konsept bar (Terrace, Zeugma, Pool, Z Lounge, Wien Bar), deniz sonrası atıştırmalıklarınız için Beach Bar, özel kahve ve çikolata seçenekleriyle Macrina Patisserie ve standart aktivitelerin dışında pek çok sürpriz parti ve gece sizleri bekliyor.

Kaliteli Bir A’la Carte Deneyimi

İyi bir A’la Carte deneyiminin en önemli koşulları sunulan yemeğin kalitesi, sizin özel taleplerinize uygunluğu ve destekleyici öğeler (ambiyans, içecekler) ile uyumudur.

Papillon Zeugma’da muhteşem dekorasyonlu A’la Carte restoranlarımızda sunulan yemeğin kalitesi ve taleplerinizle uyumundan emin olmanız için çok geçerli bir sebep var. Birbirinden usta şeflerimiz ve ödüllü bir Executive Chef!

Türkiye Aşçılar Federasyonu Grand Prix ödüllü Executive şefimiz, sizi Papillon otellerindeki gastronomi serüveninizde ortadoğudan uzakdoğuya kadar farklı coğrafyaların tatlarıylatanıştırmaya hazır! Bugün şimdi Papillon Zeugma Relaxury‘de bu serüven için yerinizi ayırtın!

Papillon' da Yüksek Standartlı Bir All-Inclusive Deneyimi

Papillon Otellerinin ödüllü Executive Chef ’i Bülent Erginyavuz ve ekibi tarafından özenle hazırlanan menüler tüm yaz boyunca sizleri Papillon Zeugma Relaxury’de çıkacağınız gastronomi serüvenininde bekliyor.