Hayatımıza bir anda girip küresel olarak tüm dünyada her kesimin iş hayatı, eğitim süreçleri, alışveriş alışkanlıkları ve sosyalleşme deneyimlerini kökten değiştiren Covid-19 salgını tam bir senedir hayatımızda. Biz onu fiziksel bir hastalık olarak tanımış olsak da araştırmalar yarattığı psikolojik etkilerin salgının fiziksel etkilerinden daha uzun sürdüğünü gösteriyor.

Uzmanlar, COVID-19 salgınının toplumda korku, kaygı ve öfke gibi duyguları tetiklediğini, stresi artırdığını, travma sonrası stres bozukluğu, kaygı bozuklukları, depresif bozukluklar ve uykusuzluk gibi psikolojik rahatsızlıklara yol açtığını söylüyor.

Kendinizi sıklıkla kaygı ve stres içinde buluyorsanız yalnız değilsiniz. Dünyada bir çok insan hala Covid-19 sonrası stres bozukluğu ile mücadele ediyor. Bu yazımızda, sizinle Harvard Medical School’un önerileri ile kaygı ve stresle baş etmek için etkili ipuçları paylaşıyoruz.

 

Kaygı Durumunuzu İzlemeyi Öğrenin

Gün içinde kendinize şu soruları sorun:

  • Kaygı seviyeniz yükseldiğinde etkilerini bedeninizde tam olarak nasıl deneyimliyorsunuz? Etkiler hangi bölgede yoğunlaşıyor?
  • Ne kadar kaygı içindesiniz? 10 üzerinden bir puan verecek olsanız bu kaç olurdu?
  • En çok neden korkuyorsunuz?
  • Kaygı ile baş etmek için neler etkili oluyor?

Lütfen şunu aklınızda bulundurun: Kendinize yardımcı olabilirsiniz. İhtiyacınız olan sizi gerçekten nelerin sakinleştirdiğini bilmek ve kaygı anında bu adımları uygulamak.

 

Bağlantıda Kalın

Bir araya gelmek mümkün olmasa da sevdiklerinizle görüntülü görüşme, mesajlaşma veya telefon ile iletişimde kalın.

Bağlantılarınızın gücünü hissetmek hem size hem de onlara iyi gelecek.

 

 

Bilgi Tüketiminize Dikkat Edin

Sadece güvenilir ve kaynağına emin olduğunuz yayın ve kişilerin paylaşımlarını takip edin. Sürekli bilgiye ve habere maruz kalmayın. Bu, kaygı çıtanızın devamlı yüksek kalmasına sebep olur.

Telefonunuzdaki bildirimleri kapatmak ve bilgiye erişiminizi belirli saatlerle sınırlamak bu açıdan faydalı olacaktır.

 

Rahatlamak İçin Alışkanlıklar Geliştirin

Rahatlamanın kanıtlanmış en etkili yollarından biri düzenli yoga pratiklerine katılmaktır. Bedeninizi hareket ettirdikçe stresin ve kaygının yaşamınızdaki etkilerinin azaldığını gözlemleyebilirsiniz.

Düzenli meditasyon da oldukça dinlendirici bir pratiktir. Zihniniz rahatladıkça dinlenmenin belki de daha önce henüz tanımadığınız katmanlarını deneyimleyebilirsiniz.

Bir diğer etkili yöntem ise kontrollü nefes pratiğidir. Bunun için kare nefes uygulamasını yapabilirsiniz.

Bu pratik boyunca nefesinizin bir kare boyunca hareket ettiğini hayal edeceksiniz. Hemen şimdi birlikte deneyebiliriz. Bir köşesinden başlayarak karenin bir kenarı boyunca 3 sayıda nefes alın. Yavaşça sayın 1,2,3.

Diğer kenara geçtiğinizde 3 sayıda nefes verin. Yavaşça sayın 1,2,3. Kendinizi tamamen rahatlamış hissedene kadar karenin etrafında nefesinizi gezdirmeye devam edin. Sadece bir kaç dakika içinde kendinizi çok daha sakin ve merkezlenmiş hissedebilirsiniz.

Her ne kadar sizinle burada paylaştığımız bu üç teknik etkisi kanıtlanmış rahatlama yöntemleri olsa da sizin kendinize has rahatlama yöntemleriniz olabilir. Kitap okumak, denizi seyretmek, yürüyüşe çıkmak veya bir komedi dizisi izlemek gibi…

 

Kendinizi gözlemledikçe, sevdiklerinizle bağlantıda kaldıkça, bilgi tüketiminde bilinçlendikçe ve rahatlamayı alışkanlık haline getirdikçe zaman içinde sinir sisteminizin yeniden kendini düzenlediğini deneyimleyebilirsiniz. Bu yöntemleri uyguladınız ama kaygı durumunuz baş edebileceğinizin ötesindeyse bir uzmana görünmenizde fayda olacaktır.

Unutmayın, iyi hissetmek elimizde.

 

Kaynaklar:

https://www.nesnedergisi.com/makale/pdf/1600420887.pdf

https://www.health.harvard.edu/blog/coping-with-coronavirus-anxiety-2020031219183